За него отказването от шишето е истинско постижение
Снимка: Shutterstock
Отстрани може да не изглежда кой знае какво, но преминаването от шише към чаша за детето е наистина голямо постижение. По същия начин както е преходът от памперс към гърне. Това е нормален растеж и рано или късно се случва, но има 5 трика, които ще ви помогнат да го направи по-лесно. С една уговорка – не бързайте, най-добре изчакайте детето да навърши 1 годинка и едва тогава започнете с опитите.
1. Бъдете решителни
Първата стъпка за успеха на операцията е решителността на мама и татко, които трябва да бъдат обединени в тази малка „битка“. Защото е много вероятно в началото детето шумно да протестира.
Важно е обаче да не се поддавате, защото отстъпката – дори малка и временна, му дава противоречиви сигнали, които могат да го объркат.
Когато решите да преминете към чашата, бебешкото шише трябва да изчезне веднъж завинаги. Не само от дома на мама и татко, но и по време на гостуването му при баба и дядо.
2. Заредете се с търпение
Няма как да се случи изведнъж. Преходът трябва да стане постепенно. Препоръчително е първо да махнете шишето от масата по време на основните хранения. По-лесно е да започнете, като спрете да го използвате за пиене на вода, а само за млякото сутрин. След като детето приеме, че от чашата се пие вода, започнете да му предлагате и млякото в нея.
3. Използвайте чаша с „човка“
В този преходен период са много удобни тези модели чаши, тъй като помагат на детето да се справи по-лесно със самото действие като такова. В същото време имат клапи, които пречат на водата да изтича свободно, така че няма опасност да се залее. Не на последно място – „човката“ в известна степен действа на същия принцип като биберона – тоест със засмукване, така че детето я усеща по-близка. Следващата стъпка е да замените чашата с такава, която няма клапа, и детето вече ще трябва да внимава с пиенето. На финала я сменете с нормална чаша.
4. Пробвайте със сламка
Това е алтернатива, която много улеснява пиенето. Особено на напитки, които децата много харесват. Освен това е забавно. Но трябва в началото да се примирите с несполучливите опити и нацапаните дрехи. Детето обаче бързо усвоява този начин.
5. На закуска сядайте всички заедно
Както винаги, най-важен е примерът. Научете детето си да закусва заедно с вас, дори и в делнични дни, ако може да си позволите това. Освен, че това сплотява семейството, детето ще вижда как вие отпивате от чашите и ще опитва да ви имитира. Така много бързо ще забрави за шишето си.
По материали от Bambinopoli
Ако се въздържате от изразяване на мнението си, това може да показва дисбаланс във връзката.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари